SSL Sertifikasi

SSL protokolü, kullanıcı ve e ticaret siteleri arasındaki şifreleme standartlarıdır.

SSL Sertifikası nedir ?

SSL protokolü, kullanıcı ve e ticaret siteleri arasındaki şifreleme standartlarıdır. SSL bağlantısı, gönderilen bilgilerde ki tahrip ve ya tahribatı önlemek için üretilen bir mekanizmadır. SSL, web sitelerine özel bilgi gönderimde, şirketlere ve müşterilere güven sağlar. Kredi kartı numarası ve diğer güvenlik içeren bilgileri korur. Web server sertifikası, güvenlik server sertifikası ve SSL sertifikası olarak da bilinir

Online ticaret için yapılmış bir web sitesinden alışveriş yaparken tarayıcınız küçük sarı asma kilit gösterirse ve adres çubuğu http yerine https ile başlar ise, o zaman bilinki güvendesinizdir. SSL sertifikası, internet güvenliği için web sunucular üzerinde, imap, pop3 ve mail koleksiyonu için smtp kullanılabilirliği sağlamak için kullanılır.

SSL Nasıl Çalışır ?

İnternet Explorer, mozilla ve firefox tarayıcıları outlok, thunderbird, apple mail ve SFTP gibi e-mail programlarını içeren tarayıcılar SSL in çalışması için uygundur. Bu programlar SSL bağlantılarını otomatik almaktadırlar.

SSL güvenlik bağlantısını kurmak için, sertifikadaki anahtar kelimeyi bir defaya mahsus kullanmanız gerekmektedir. Tek bir anahtar şifresi vardır ve güvenlik bağlantısını SSL protokolünü kullanarak kurabilirsiniz.

SSL Sertifikası ve Müşterileriniz

Web siteniz güvenli olmadığı zaman potansiyel müşterilerinizin web tarayıcıları onları otomatik olarak bilgilendirmektedir. Potansiyel e-ticaret müşterileriniz güvenli alış veriş yapabilecekleri internet sitelerini kullanmaktadır. Browserlarının onları zararlı bir şey olmadığına dair uyarıncaya kadar özel bilgilerini göndermeleri kendileri için çok zararlı olacağının bilincinde olduklarından online alışverişiniz tehlikeye girer.

Müşterinizin browserları onları tehlikeli bir durum için uyardığında onlarda alış verişlerini bir tık uzaktaki değer siteden yapacaklardır. SSL sertifikasız müşterilerinize güvenilir alış veriş imkanı sunmanız için en önemli araçtır. Asla güvenilirliğini araştırmadığınız bir firmadan e-ticaret sitesi alıp kullanmayın hem kendi prestijinizi hemde müşterilerinizin oluşabilecek maddi zararlardan koruyun.